Gra pasjans

Gry karciane pasjans to nie tylko znakomity sposób na rozrywkę i zabawę, ale także… naukę. Czego może nauczyć nas gra pasjans? Przede wszystkim cierpliwości (w języku francuskim patience znaczy cierpliwość) i tego, że nie wszystko od razu się udaje. A na końcu, na cierpliwych i niepoddających się czeka wyjątkowo przyjemne poczucie satysfakcji. Warto zatem być konsekwentnym, wytrwałym i uparcie dążyć do celu lub po prostu wygranej.

Pasjans karciany, jak z resztą wszelkiego typu gry karciane, służy nie tylko rozrywce, ale i edukacji, a nawet samorozwojowi i pracy nas własnymi słabszymi stronami. Wybierz zatem z naszych propozycji grę, która najbardziej Ci odpowiada i ćwicz swoją wytrwałość, cierpliwość, zdolność do prowadzenia spokojnego, zrównoważonego toku myślenia. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach to bezcenne!

pasjans windows xp
ocena
Przeżyj ponownie stare czasy dzięki tej wspaniałej wersji...
pasjans 3
ocena
Ta gra nie jest ograniczona czasowo, nie musisz się...
pasjans na czas
ocena
Pasjans, którego układasz na czas, masz na to 6 minut...
pasjans
ocena
Dzięki fajnemu projektowi i wielu opcjom jest to jedna z...
double pasjans
ocena
Przeżyj dwa razy więcej przyjemności niż w..
klondike
ocena
Przesuwaj karty na właściwe miejsce, tak by ułożyć kolory...
solitaire
ocena
Graj w tę grę jedną kartą lub, w celu utrudnienia, trzema...
double klondike solitaire
ocena
Gra podobna do pasjansa, przy czym gramy przy użyciu 48...
pasjans przygoda
ocena
Ten pasjans to przygoda na ponad 100 poziomach, za...
pasjans klasyczny
ocena
Fajna wersja klasycznej gry ze szczyptą nowatorstwa...
freecell
ocena
FreeCell to znana gra z rodziny soliterów, przełóż wszystkie...
pasjans 2
ocena
To właściwe miejsce, by szybko ułożyć pasjansa, niezbyt...
pasjans online
ocena
Ta wersja uwzględnia statystyki wygranych i...
pasjans big
ocena
Tu graj dużymi kartami, lubianymi przez naszych...
pasjans pająk
ocena
Celem gry jest odłożenie wszystkich kart z kolumn, by...

Pasjans to korzystanie z własnej spostrzegawczości i pamięci wzrokowej

Gra Pasjans wymaga od gracza spostrzegawczości, dobrej pamięci wzrokowej, uwagi i… zmagania się z prawdopodobieństwem. Jednak wszystko to dostarcza wiele przyjemności i fantastycznej zabawy. Celem gry jest każdorazowo ułożenie kart według ustalonej sekwencji na poszczególnych stosach. Najczęściej ma to postać ułożenia od najmniejszej do największej karty rozpoczynając od Asów, a kończąc na Królach, a zatem wygląda to następująco:

A-2-3-4-5-6-7-8-9-10-W-D-K
Poszczególne karty możesz przekładać pomiędzy kolumnami zarówno pojedynczo, jak i w grupach. Oczywiście, o ile ułożone one są we właściwej kolejności. Gra pasjans to gra karciana, w której możesz położyć kartę na odkrytej karcie w danej kolumnie, jeśli różni się ona kolorem i jest kartą niższą o jedno oczko. Ta sama zasada dotyczy grupy kart.

Co możesz zrobić, kiedy nie ma możliwości dalszego przemieszczania kart pomiędzy kolumnami? W takiej sytuacji skorzystaj z tzw. stosu rezerwowego. Rozgrywka trwa dopóki nie zdołasz ułożyć wszystkich stosów. Wygrana to ułożone wszystkie stosy. Brak możliwości ruchu to po prostu koniec gry.

Gra pasjans – jak zacząć?

Gra pasjans nie wymaga od Ciebie żadnych konkretnych umiejętności, czy wiedzy. Jeśli nie znasz jeszcze dokładnych zasad gry, możesz poznać je tutaj. Wystarczy trochę wolnego czasu, komputer, tablet lub telefon. Wśród naszych propozycji na pewno znajdzie się gra pasjans, która spełni Twoje oczekiwania. Pasjans Klasyczny, Pasjans Double, Pasjans Pająk lub też Pasjans FreeCell - wszystkie gry dobieramy ze starannością, tak, aby odpowiadały oczekiwaniom wszystkich graczy, niezależnie od wieku, czy też doświadczenia w grze. Co istotne - na naszej stronie grasz zupełnie za darmo!

Gra pasjans i jej początki

Wiesz skąd pochodzi pasjans? Otóż gra ta wywodzi się z siedemnastowiecznej Francji, kiedy to właśnie tę jednoosobową grę karcianą upodobali sobie francuscy arystokraci. Gra dotarła w inne zakątki Europy wraz z wojskami napoleońskimi w XIX wieku, doczekała się wtedy wielu swoich odmian i jak widać ma swoich graczy niezmiennie do dziś.

Pasjans to znakomity sposób na grę, gdy brakuje nam towarzystwa. Dawniej określany był jako gra dla samotników (solitaire to z języka angielskiego samotnik i tak właśnie określany był w krajach anglojęzycznych pasjans). Dzisiaj jednak to przede wszystkim sposób na udaną zabawę, rozrywkę i chwilę odprężenia. Karciana gra doczekała się więc swojej wersji komputerowej. Od 1990 roku wydawana jest w systemach operacyjnych Windows, a stworzył ją Wes Cherry.

Niegdyś pasjans stanowił rozrywkę wyższych sfer i arystokracji. Dzisiaj gra określana jest mianem casual (gra rekreacyjna, codzienna). Grę typu casual wyróżniają przede wszystkim proste zasady rozgrywki oraz brak konieczności dużego zaangażowania ze strony gracza. Gry casual to niezmiennie rozrywka niezwykle popularna wśród internautów. Miesięcznie liczba światowych graczy online wynosi ponad 200 milionów osób.