Pasjans - Opis gry

W Polsce znamy tę grę pod nazwą pasjans, w Francji nazywają ją solitaire, w Holandii patience, zaś w Niemczech Solitär; natomiast w Ameryce jest to Klondike solitaire. A zatem co kraj, to nazwa. W Polsce określa się tę grę popularnie również jako samotnik (solitaire), choć nie jest to właściwe, gdyż pojęcie to stosujemy raczej jako łączną nazwę znanych gier karcianych, takich jak FreeCell, Pasjans Pająk; również pasjans należy do tej grupy. Ostatnia wymieniona gra, czyli pasjans, to z pewnością najpopularniejsza i najczęściej rozgrywana wersja tego typu gier.

Gra istnieje już od dawna, ale nie była tak popularna, dopóki nie stała się stałym elementem systemu operacyjnego Windows. Gra pochodzi z Francji, a gdy przetłumaczymy jej francuską nazwę na polski, otrzymamy słowo cierpliwość. Nie jest to bez znaczenia, na pewno zauważysz, grając w pasjansa, że trzeba mieć niemało cierpliwości, czekając na dobrą kartę. Czasem jest też tak, że nie można gry dograć do końca. Statystycznie przy wykładaniu trzech kart z talii mamy 48% szansy, że uda nam się zakończyć grę. Przy wykładaniu jednej karty szanse są znacznie wyższe. Szansa, że nie będzie można użyć 1 karty wynosi 0,02%, więc nie zdarza się to często.

Gra

Do gry potrzebujesz jednej talii kart bez dżokerów; a ponieważ pasjans to gra dla jednej osoby, nie musisz mieć przeciwnika. Na naszej stronie znajdziesz też „Pasjansa dla Wielu Graczy”, w tej grze masz kilka minut, by pobić przeciwnika, gromadząc największą liczbę punktów. Pasjans to bardzo prosta gra, chodzi o zdjęcie wszystkich kart i ułożenie ich w stosach od asa do króla, więcej informacji znajdziesz na stronie poświęconej zasadom i strategiom gry.

Pasjans - zagraj online!

Wcześniej pasjans, był grą, w którą grało się prawdziwymi kartami, jednak teraz przeniósł się w zasadzie do Internetu. Dzięki temu coraz łatwiej jest grać w tę grę, możesz usiąść wygodnie w fotelu, a komputer lub urządzenie przenośne rozda wszystkie karty, musisz tylko znaleźć właściwą, a jeśli uznasz, że dostałeś złe karty, po prostu rozpoczynasz nową grę. Programiści również poszli za ciosem i ciągle powstają ciekawsze warianty pasjansa, niektóre z nich znajdziesz na naszej stronie.